september, 2019

21sep18:0020:00Z przytupem: Skład Niearchaiczny w TychachEvent Type :koncert,warsztatyEvent Type 2:woj. śląskie

more

Event Details

Przed nami spotkanie z muzyką góralską w nowej, świeżej interpretacji. Muzeum Miejskie w Tychach kontynuuje działania w przestrzeni Osiedla A. I tym razem odbędą się tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają nasi goście.

Jesień powitamy wspólnie z zespołem folkowym Skład Niearchaiczny, a część warsztatów poświęcona będzie instrumentarium górali pochodzących z Żywiecczyzny. Członkowie zespołu opowiedzą, zaśpiewają, zagrają, a także dadzą zagrać na dudach, skrzypcach, piszczałkach jednootworowych, fujarkach i wielu innych ciekawych muzycznych wynalazkach. Uczestnicy tanecznego spotkania dowiedzą się, co ma wspólnego róg pasterski z telefonem komórkowym, a także czym różnią się dudy od kobzy.

Skład Niearchaiczny to zespół grający muzykę góralską w nowej, własnej interpretacji. Muzyka Beskidu Żywieckiego wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych „składem archaicznym”. „Niearchaiczność” zespołu to nie tylko szersze instrumentarium, ale przede wszystkim dowód na to, że muzyka Beskidzkich Mistrzów to ciągle żywy twór, który można świadomie rozwijać i wzbogacać.

„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskie w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasto Tychy.

gospodarze: Skład Niearchaiczny
Marta Matuszna–Wejchenig – skrzypce, śpiew
Stanisław Bafia – altówka
Przemysław Ficek – dudy, piszczałki
Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew

wstęp wolny

 

Time

(Saturday) 18:00 - 20:00

Location

Akademia Cafe

ul. Andersa 22, Tychy

Share This
X